Kuidas 63-aastaselt esimest korda trenni tulles eesmärke täita ja treeninguid nautida. Roberto ja Kaspari lugu.
Kuidas leidsin tee personaaltreeneri juurde?
Tekst: Roberto Colin
Leidsin tee personaaltreeneri juurde läbi soovitust küsides. Kaspar osutus täpselt õigeks valikuks ning olen temaga koos juba 2 aastat ja 3 kuud treeninud! Mida personaaltreening on aga mulle andnud? Olen oma tööd teinud 40 aastat ning enamus mu tööd nõuab kontoris istumist. Ma pole küll kunagi teinud tervisele kahjulikke tegevusi nagu näiteks suitsetamine, samuti alkoholi tarbin pigem vähe. Kui ma võtsin otsuse endale personaaltreener võtta, siis mul ei olnud eelnevalt otseselt terviseprobleeme, kuid ilmnema hakkasid vananemisega kaasnevad efektid nagu lihasmassi, jõu ja tasakaalu vähenemine. Just seetõttu otsustasin võtta ohjad enda kätte, enne kui arst hakkab mulle ravimeid või soovitusi jagama.
Esimene ja kõige olulisem asi on minu jaoks see, et personaaltreener hoiab mind järjepidevana ning mul ei ole vabandusi, et mitte treeningule minna. Treeneriga koos ei raiska ma ka aega, sest ta valib just minule individuaalselt vajalikud harjutused. Lisaks sellele valib Kaspar ka sellised treeningmeetodid, mis aitavad ennetada vigastusi ja progresseeruda edasi, et saada tugevamaks. Personaaltreener on lisaks kõigele nagu mitteametlik terapeut, kellega saab arutada erinevaid muresid või rõõme. Tulemused on olnud märgatavad- mul on kordades parem liigesliikuvus, jõunäitajad ja heaolu võrreldes eelnevaga. Kõige olulisem on aga see, et ma olen endale tõestanud, et suudan treeninguga enda eesmärgid täide viia ja tõesti seejuures kogu seda protsessi nautida!
Kaspari lugu Robertost
Tekst: Kaspar Kaldoja
Roberto on olnud äärmiselt südikas ja korralik trennis käija. Kui ta minu juurde tuli, siis ei olnud ta elus regulaarselt trenni teinud ja alustasime täiesti nullist. Arengut on näha sõna otseses mõttes igast küljest. Üheks suureks edasiminekuks on see, et ta suudab ka siis jõusaali tulla ja seal hakkama saada, kui mind temaga kaasas ei ole. Kuna Roberto on pärit Brasiiliast, saan alati kuulda huvitavaid lugusid tema kodumaast. Palju on ka juttu tulnud Põhja-Koreast, kus ta suursaadik oli ja kuidas näiteks ootas president Kimiga tehtud pilti! Seda pilti ootab ta siiani ning ilmselt see kunagi pärale ei jõuagi! Harjutuste puhkepauside ajal jagab Roberto ka humoorikaid lugusid enda tööst ja taustast. Enamasti räägime sellest, mis maailmas päevakorras on. Lisaks meeldib meile omavahel rääkida Brasiilia poliitikast ja üldse sellega seotust. Viimasel ajal pakub palju nalja uus Brasiilia president ja viimase ümber toimuv.
Robertole meeldib väga jalapressi peal treenida, mida meeldib talle ka üksi teha, kui mind ei peaks mingil põhjusel tema kõrval olema. Kätekõverduse kergemaid versioone harjutasime pikalt, nüüdseks oleme jõudnud toenglamangus kätekõverdusteni, mille üle Roberto ja ka mina väga uhked oleme. Hea tehnilise sooritusega kätekõverdus ei ole sugugi lihtne väljakutse ning meile valmistas selleni jõudmine suurt heameelt! Enim motiveerib Robertot treenima tema 16-aastane poeg. Väga tore on see, et tema poeg käib samuti minu juures personaaltreeningus!
Roberto on näidanud, et ka 63-aastaselt esimest korda trenni tulles ja sellele pühendudes suudab inimene oma eesmärke täita ja treeninguid nautida. Olen oma kliendi üle väga uhke!
Kehalise aktiivsuse nipid istuva töö puhul
Vähene füüsiline aktiivsus ja istuv töö aeglustab ainevahetust ning härib vereringet, tuues endaga kaasa kõrgenenud südame-veresoonkonna haiguste riski, veenilaiendid ja palju teisi kaasaegseid, aktuaalseid terviseprobleeme. Inimkeha on loodud liikuma, me oleme mõeldud liikuma ja maailma avastama jalgadel. Tänapäeva inimesed on üha enam istuva eluviisiga. Istutakse kodus, autoga tööle sõites, tööl, autoga tagasi koju sõites ja siis jälle kodus diivanil. Meil on tugi- ja liikumiselundkond ehk luud, lihased, kõõlused ja sidemed, mis panevad keha soovitud suunas liikuma. Lihased aitavad meil kõndida, joosta, roomata, hüpata, tõmmata, lükata. Meie kõige suurema ja võimsama lihase – tuharalihase – peal oleme paraku harjunud rohkem istuma, kuigi loodud on see seismiseks ja kõndimiseks.
Kuidas muuta enda päev istuva eluviisi puhul aktiivsemaks? Jagan sulle mõned head nipid, millega võiksid juba täna alustada!
- Alusta hommikut kerge võimlemisega
- Autosõidu asemel mine tööle jala või rattaga (kui töökoht ei asu muidugi meeletult kaugel), võid kasutada ka ”pargin auto kaugemale” nippi
- Tee töö ajal 5 minutilisi pause, et ringi liikuda ja/või räägi tööandjaga läbi, et saaksid lõunapausi natukene pikema teha trennis käimiseks.
- Kui lõunal trenni ei jõua, siis tee seda peale tööd spordiklubi külastades või lihtsalt õue 30 minutiks jalutama minnes.
- Kui kõige eelnevaga juba harjud, siis hakka vaikselt koormusi tõstma, et liikumisest tervisele suurem kasu saaks tulla!