Jõutreening naistele – müüdid ja tegelikkus

19. märts 2025

MyFitness

6 minuti lugemine

MyFitness personaaltreeningud

Märts on naistekuu ning just sel puhul räägime jõutreeninguga seotud müütidest. mis jõutreeninguga kaasas käivad.

Jõutreening ei ole ainult lihaste kasvatamiseks – see aitab parandada üldist tervist, enesetunnet ja kehalist vormi. Kummutame levinumad eksiarvamused ning anname sulle kindlustunde, et jõutreening on iga naise jaoks kasulik.

Naiste treening ja toitumine 

Treening ja tervislik toitumine on teemad, mille ümber keerleb palju eksiarvamusi. Kahjuks võivad mõned neist müütidest hoida naisi tagasi, takistades neid treenimast või toitumast viisil, mis toetaks nende tervist ja heaolu. Vaatame lähemalt kõige levinumaid müüte ja toome välja iga müüdi kohta tõe. 

Müüt #1: Jõutreening teeb naised liiga lihaselisteks 

Tegelikkus: Paljud naised kardavad jõutreeningut, sest arvavad, et see muudab nende keha “mehelikuks”. Tegelikkuses on see aga kaugel tõest. Naiste hormonaalne tasakaal ei toeta lihaste kiiret ja suurt kasvu nii nagu meestel, kuna naiste testosterooni tase on oluliselt madalam. Lihasmassi kasvatamine nõuab väga spetsiifilist treeningut, kõrget kaloritarbimist ja suurt pühendumust.  

Jõutreening aitab luua: 

  • heas vormis ja tugeva keha 
  • parandab ainevahetust  
  • toetab üldist tervist parandades südame-ja veresoonkonna tervist 

Treeningprogrammis saad treenida kuni neljaliikmelises grupis, kus kõigil sarnased eesmärgid ja soovid. Registreerides treeningprogrammi viid ellu enda tõelise potentsiaali.

Müüt #2: Kardiotreening on parim viis kaalust alla võtta  

Tegelikkus: Kuigi kardiotreening on suurepärane viis südame tervise parandamiseks ja kalorite põletamiseks, ei ole see ainus või isegi parim viis kehakaalu langetamiseks. Jõutreening mängib olulist rolli, sest lihasmass suurendab keha võimet põletada rohkem kaloreid isegi puhkeolekus. Kui inimene keskendub ainult kardiotreeningule ja jätab jõutreeningu tähelepanuta, võib kaalulangetamine viia ka lihasmassi kaotamiseni, mis omakorda aeglustab ainevahetust.  

Parim lahendus on kombineerida jõutreening ja kardiotreening ning toetada treeninguid tasakaalustatud toitumisega. Lihastreening aitab saavutada ilusas vormis keha. 

Proovi MyFitnessis: Studio X treeningud, mis kombineerivad jõu- ja kardiotreeningu.

MyFitness Studio X

Müüt #3: Kui lõpetad treenimise, muutub lihas rasvaks  

Tegelikkus: Lihaskude ja rasvkude on täiesti erinevad koetüübid, mistõttu üks ei saa muutuda teiseks. Kui inimene lõpetab treenimise, võib lihasmass väheneda ja kui samal ajal suureneb kalorite tarbimine ilma selle kulutamiseta, võib keharasv tõusta. See ei tähenda aga, et lihased muutuvad rasvaks. Tegelikkuses aitab treenitud keha hoida kõrgemat ainevahetust ka pärast aktiivsuse vähenemist. Kui mingil põhjusel on vaja teha paus treeningutest, on oluline hoida aktiivset eluviisi ja jälgida toitumist, et säilitada hea tervis ja vorm. 

Soovitus: Kui tead, et ees on treeningpaus, säilita igapäevane aktiivsus – näiteks vali liftile trepp või tee lühikesi koduseid harjutusi. 

Müüt #4: Naised peaksid treenima väikeste raskustega ja tegema palju kordusi  

Tegelikkus: Levinud arusaam, et naised peaksid kasutama ainult väikseid raskusi ja tegema väga palju kordusi, põhineb valearusaamal, et suuremad raskused muudavad naised “jõuliseks”. Tegelikkuses on suuremate raskuste kasutamine kasulik lihaste tugevdamiseks, keha vormimiseks ja ainevahetuse kiirendamiseks.

Suuremad raskused ei tähenda tingimata tohutut lihaskasvu, vaid aitavad arendada vormi. See on ka oluliselt mõistlikum ja optimaalsem moodus keha vormimiseks, kus ei pea tegema kerge raskusega sadu korduseid. Samuti toetab jõutreening luude tihedust, mis on eriti oluline naistele, et ennetada osteoporoosi riski vanemas eas. 

Müüt #5: Treenida tuleks iga päev, et tulemusi saavutada  

Tegelikkus: Kuigi järjepidevus on treeningutes oluline, ei ole igapäevane treenimine tingimata parim lahendus. Lihased vajavad taastumisaega, et kasvada ja tugevneda. Kui treenida liiga sageli ilma piisava puhkuseta, võib see viia ületreeningu ja väsimuseni, mis omakorda võib takistada arengut.  

Ideaalne treeningplaan: 

  • 3-5 treeningpäeva nädalas 
  • Piisav uni ja taastumine 
  • Tervislik ja mitmekülgne toitumine 

Müüt #6: Süsivesikud tuleks kehakaalu langetamiseks täielikult vältida  

Tegelikkus: Süsivesikud on sageli saanud ebaõiglaselt halva maine, kuid tegelikult on need keha peamine energiaallikas. Oluline on vahet teha kvaliteetsetel ja töödeldud süsivesikutel.  

Täisteratooted, köögiviljad, puuviljad ja kaunviljad pakuvad kehale vajalikke toitaineid ja energiat, samas kui rafineeritud suhkrud ja töödeldud süsivesikud võivad põhjustada veresuhkru kõikumisi ja kaalutõusu. Süsivesikute täielik vältimine võib viia energiapuuduse, meeleolumuutuste ja treening võimekuse languseni. Seega on oluline tarbida õigeid süsivesikuid õiges koguses ja tasakaalustada need valkude ja tervislike rasvadega. 

Toitumisnõuanne: Tasakaalusta süsivesikud kvaliteetsete valkude ja tervislike rasvadega, et tagada ühtlane energiavarustus kogu päeva vältel. 

Müüt #7: Tervislik toitumine tähendab nälgimist ja rangeid piiranguid  

Tegelikkus: Paljud inimesed arvavad, et tervislik toitumine tähendab pidevat kalorite piiramist ja lemmiktoitudest loobumist. Tegelikkuses seisneb tervislik toitumine mitmekesisuses ja tasakaalus, mitte äärmustes. Toidu nautimine ja selle toitainete väärtusele keskendumine aitab hoida tervislikku kehakaalu ja energiataset. Lisaks on paindlik toitumine jätkusuutlikum ja vähendab ülesöömise riski, mis võib tekkida range dieedi tagajärjel.

Tervislik toitumine tähendab ennekõike keha kuulamist ja tasakaalustatud lähenemist, mis võimaldab nii nautida toitu kui ka hoida keha tervena ja tugevana. 

Müüt #8: Selleks, et saada endale väljapaistvad kõhulihased tuleb teha hästi palju kõhulihaste harjutusi  

Tegelikkus: Lokaalset rasvapõletust ei eksisteeri ning seetõttu ei saa me eeldada, et kui teeme hästi palju kõhulihastele mõeldud harjutusi, siis vormime kergesti endale silmapaistvad kõhulihased. Ennekõike sõltub lihaste välja paistmine inimese rasvaprotsendist ning seetõttu on ka just kõhulihaste välja paistmine seotud palju sellega, kuidas näeb välja meie igapäevane toitumine.  

Selleks, et rasvamassi kaotada, tuleb olla kaloridefitsiidis. Lisaks tuleb teada tõsiasja, et iga inimese puhul on rasvamassi kaotamine kehapiirkonniti erinev. Mõnel hakkab rasvapõletuse puhul esimesena kaduma rasv näiteks jalgadelt, mõnel kätelt, mõnel inimesel kõhult. See on väga individuaalne ja geneetikast sõltuv.  

Proovi MyFitnessis: MyFit abs – spetsiaalne treening, mis keskendub kerelihaste tugevdamisele. 

Kokkuvõte 

Teadlik lähenemine ja faktidel põhinevad otsused aitavad saavutada paremaid tulemusi ja parandada üldist elukvaliteeti. Jõutreening on kasulik igas vanuses naistele ning toetab väga hästi tervist ja tervena elatud aastaid!

Trennis näeme! 

Samal teemal uudised