Kahekesi on ikka vähem hirmus ju, eriti kui üks neist teab mis teeb! Britta ja Kadri lugu
Britta teekond personaaltreeninguteni
Kirjutas: Kadi-Britta Aigro
Alguses ma ei mõelnudki personaaltreeningu peale! Mitu aastat tagasi, kui kaalul vaatas vastu number, mida mõistus tõrkus vastu võtmast, ja peegelpilt kippus ka nadiks minema, läksin rühmatrenni. Küll proovisin ühte ja käisin teises. Aga asjad ikka muutuvad ajaga ning kui paar aastat käisin muudkui BodyPump treeningul mitu korda nädalas, siis hakkas ikka üksluiseks küll muutuma. Ilmselt kuskilt tekkis ka huvi hoopis teistlaadi treenimise osas, tahtsin hakata rohkem jõutrenni tegema. Peegelpilt läks silmale aina paremaks ning kaalunumber samuti, aga tahtsin veel rohkem lihast kasvatada. Aina enam leidsin end vahtimas jõusaalis ringi, kui kõndisin rühmatreeningu ruumi poole. Ise ma aga küll ei julgenud sinna oma nina toppida! Hunnik punnis musklitega mehi, mõned trimmis tagumikuga naised ja nii palju hirmutavaid masinaid, millega ma mitte midagi ei oska nagunii peale hakata. Seega otsustasin targematelt uurida, et mis värk on! Nii jõudsingi mõtteni, et peaks personaaltreeneri võtma. Kahekesi on ikka vähem hirmus ju, eriti kui üks neist teab mis teeb! Myfitnessis käisin juba nagunii, ega siis muud polnud kui hakkasin kodulehel treenereid läbi lappama, ja kuidagi jäi silma Kadri, kelle juures nüüd juba poolteist aastat käin!
Kohe oli selge, et personaaltreeneri võtmine oli ülihea idee! Ma sain (ja saan siiani) nii palju infot harjutuste, lihaste, õige tehnika kohta, mismoodi mingi masin töötab jne. Kui ma alguses arvasin, et ma juba teen suht hea tehnikaga kõike, siis peale paari tundi sai selgeks, et arenemisruumi on veel küllaga. Kui tahta raskuseid tõsta, siis ikka suvalt ei saa, annab üks hetk valusalt tunda muidu. Professionaali pilk ja korrigeerimine on ikka hoopis midagi muud, kui ise üritad kael kõveras peeglist end passida ja midagi aru saada või suvalise Insta fit-tšiki videot järgi teha. Kui juba mõned korrad koos käidud jõusaalis, oli koht ka palju vähem hirmutavam ning hakkasin aru saama, mis miski on ja mismoodi ise teha. Lisaks sellele on kahekesi lõbus, saab harjutuste pauside ajal maast ja ilmast rääkida ning nalja ka visata, see annab nii palju juurde! Lisaks “sunnib” treener ikka rohkemaks kui sa ise arvad, et valmis oled- ei ole siin midagi, et teed ainult 8 jõutõmmet, tegelikult jaksad 12 ära teha küll! Valvsa pilgu all teedki need kordused ära ja kui ise mõtled, et ah, täna vist ei viitsi ikka jõukasse minna, siis treeneriga kokkulepitud aega ikka naljalt üle ei lase. Heas mõttes sunnib personaaltreener sind korralik olema, lõpuks tuleb see endal ka loomulikumalt ja jääb külge. Jõutreening oli ka lõpuks see, millega ma endale sobivaima vormi sain ja jätkuvalt saan.
See on ülihea tunne, kui sa tead mis sa teed! Õppida on veel palju ja see on ka äge! Ka poolteist aastat hiljem on veel mitmeid asju, millele saab personaaltreeneriga koostöös rõhku panna. Tehnikas saab samuti alati veel ja veel edasi progresseeruda. Nüüd tean ka seda, mis lihas mida teeb, kuidas rohkem pingutada harjutuse ajal. Alguses oli see ikka täielik umbluu, üldse ei tajunud ära- mis lihas? kuskohas? mida ma temaga tegema pean?! Üliäge tunne, kui saad aru kuidas asjad toimivad! Esimesed korrad oli ikka raske, eriti kui nüüd tagasi vaadata, siis on lausa naljakas seda meenutada! Kokkuvõttes olen tänu personaaltreenerile jõudnud kaugemale, kui ise kunagi arvata poleks osanud. Trennist on saanud täiesti igapäevaelu osa, millest enam loobuda ei taha. Mida rohkem arened, seda rohkem tahaks aina edasi! See on ülim tunne, kui oled mingi suure raskuse üles tõstnud- mõtled nende kilode peale ega suuda uskuda, et MINA JUST PRAEGU TEGIN SEDA! Isiklikult arvan, et ilma personaaltreenerita poleks ma sinnamaale eales jõudnud, seega mulle on see väga palju juurde andnud!
Personaaltreener Kadri kirjutab Brittast
Kirjutas: Kadri Paat
Minu klient Britta on teinud läbi suurepärase arengu. Kui Britta personaaltreeningule tuli, siis oli ta jõusaalitreeningu osas alles alguses ning meid ootas ees põnev teekond harjutuste tehnilise soorituse ja edasi progresseerumise suunal. Mäletan hästi, kuidas esimestel treeningutel korrigeerisime õiget küki ja väljaaste asendit ning õppisime kere keskosa aktivatsiooni. Võrdluseks suudab Britta täna aga teha 90kg puusatõsteid ja Goblet kükkides võtame päris tihti kätte 28 ja 30kg hantli. Lisaks sellele on tekkinud täielik enesekindlus üksi jõusaalis treenimise osas.
Näen, et Brittat motiveerib kõige rohkem järk-järguline ja tark progresseerumine. Talle meeldib tunda end tugevana ja tervena! Jõud, oskused ja parem sooritusvõime tulevad kõik järjepideva ja mõtestatud tööga. Britta suurim pluss on olnud see, et ta on olnud alati järjepidev ning see sama järjepidevus juba motiveerib teda, sest paremad tulemused just tänu sellele kirja saavadki! Isegi kui mõni haigus vahepeal kimbutab või tuleb ette puhkusereis, siis Britta on alati peale neid väiksemaid pause jätkanud treeninguid oma tavapärase graafiku järgi.
Meil saab treeningul alati nalja! Personaaltreening on selles mõttes eriti tore, et klient ja treener täiustavad üksteist. Brittal on briljantne huumorimeeel ning kindlasti temaga koos veedetud tunnid on ka mind palju positiivsemaks ja rõõmsamaks inimeseks muutnud! Räägime alati treeningul erinevatest toitumise ja treeningu nippidest, jagame oma lemmikuid terviseteemalisi sotsiaalmeedialehekülgi ja ka igapäevased mured/rõõmud on arutlusel. Personaaltreenerile on väga oluline teada, et klient on treeningule tulles puhanud, söönud ja ka sellised faktorid nagu stressitase ja meeleolu on olulised.
Harjutuste poole pealt kasutame personaaltreeningul kõige paremini töötavaid harjutusi-baasharjutusi! Just nendes progresseerumine nii tehnikas kui ka raskustes on meid viinud tulemusteni! Jõutõmme, kükid, erinevad tõmbed ja surumisharjutused on parimad keha vormijad ja jõunäitajate parandajad. Samuti ei puudu meie trennidest liikuvusharjutused, mida on mõnus kombineerida nii treeningu lõppu kui ka algusesse. Oleme kliendiga ühel meelel, et tihtipeale inimesed ei teagi, kui paljuks nad võimelised on! Jõutreeninguga avastab inimene endas võimeid, millest ta eales varem teadlik polnud. Neeed samad võimed ja saavutused kanduvad edasi ka igapäevaellu-töös ja isiklikes saavutustes annab treening samuti energiasüsti!
Kuidas tunda ära hea personaaltreener?
Personaaltreenerina paneb minu silma kõige rohkem särama just see, kui treeningule tullakse päris algusest peale õppima, avastama ja uurima! Nii mõnigi inimene kipub arvama, et personaaltreeningule tulemiseks peab olema juba väga heas vormis. Tegelikkuses ei tasu midagi peljata ega karta-personaaltreener on just selleks, et Sind õigele teele suunata ja Sulle vajalikud harjutused ja programm kokku panna.
Milline on aga üks hea personaaltreener? Millised on need head väärtused ja omadused, mis ühel heal personaaltreeneril on?
Hea personaaltreener kuulab sind ja näitab üles siirast huvi sinu soovide ja eesmärkide kohta. Ühtlasi suunab ta sind küsimustega rääkima täpsemalt sellest, mis on sinu eesmärkide taga peidus ning seeläbi viib sind arusaamani, miks sa päriselt soovid paremasse vormi saada või oma lemmikkleiti uuesti mahtuda. Just arusaam enda eesmärkide taga peituvatest tõelistest soovidest on see, mis paneb kliendi mõtlema ning tegutsema suunal, kus saame aru, mida parem kehaline vorm meile peale ilusama keha veel annab. Nii tekib kliendina Sinul suurem motiveeritus hoida liikumist ja mitmekülgset toitumist enda hea harjumusena terve elu.
Hea personaaltreener kaasab sind treeningplaani loomise protsessi. Kui personaaltreener sulle esimeses treeningus räägib sellest, kuidas pead tegema vaid ühte kindlat treeningkava ja teiste liikumismeetoditega vormi ei saa, siis on targem endale uus treener valida. Hea personaaltreener selgitab välja Sinu individuaalsed vajadused ja seab paika võimalused, kuidas saad hõlpsasti treeningu ja liikumise enda igapäevase elurütmiga ühildada. Päeva pealt on üldiselt raske kogu enda töögraafik, eraelu ja isiklikud toimetused muuta vaid treeningu hüvanguks. Suure tõenäosusega ei ole selline järsk muutus elukestev. Personaaltreener aga aitab sul samm-sammult kehalise aktiivsuse mõtestatult ja loogiliselt oma päevakavasse lisada.
Hea personaaltreener õpib ja täiendab end pidevalt. Ta näitab üles huvi õppimise ja koolituste vastu. Kui personaaltreener tunnistab sulle mõne küsimuse osas, et ta ei tea sellele vastust ning uurib selle kohta täpsemalt järele, siis on see pigem märk pädeva ja kompetentse inimese kohta, kes suvalise vastuse andmise osas on nõus pingutama, et uurida täpsemaid ja konkreetsemaid vastuseid. Hea personaaltreener ei tea kõikidest treeningmeetoditest kõike, kuid talle on väga selged enda töövaldkonna treeningu põhitõed ning tal on alati olemas tugev pagas teadusartiklite ja spetsialistide näol, kellelt ta alati abi saab otsida.
Hea personaaltreener on hea ja siiras suhtleja. Kui sinu personaaltreener ei ole kordagi küsinud, kuidas sa öösel magasid või milline on sinu stressitase, siis võiksid samuti enda treenerivalikut uuesti kaaluda. Hea personaaltreener tunneb siirast huvi ka sinu üldiste tervisenäitajate kohta, kuna need on otseses seoses sinu saavutustega treeningul. Kui oled kehvasti maganud, olnud külmetushaiguses või näiteks vaevavad sind stress ja vaimsed pinged, siis tuleb vastavalt ka treeningkoormust muuta. Hea personaaltreener tunneb huvi mitte ainult selles osas, kui suure raskuse jaksad üles tõsta, vaid sinu tervise kohta suures plaanis.