Kevadväsimus kimbutab? – Siin on Sulle 5 head nõuannet enese turgutamiseks
Kevad on kätte jõudnud ja kuigi ilmad lähevad vaikselt soojemaks, tunneb nii mõnigi meist hoopis energiataseme langust. Pikalt kestnud pime aeg on meie vaimu kurnanud ja ka eelmisel suvel kogutud vitamiinivarud on ennast ammendanud. Nii võibki nii mõnigi meist kogeda kevadel eriti teravalt väsimust ja jõuetust või hoopiski hajameelsust. Vitamiinivaegusest nõrgenenud immuunsüsteem on aga omakorda vastuvõtlikum erinevatele viirushaigustele, mis kipuvad kevadisel ajal kiirelt levima.
Siin on Sulle 5 nõuannet kuidas kevadväsimusele vastu astuda ja oma energiavarusid turgutada:
1. Lisa oma menüüsse värsked puu- ja köögiviljad
Oled kindlasti tähele pannud, et linnapildis on hakanud pead tõstma erinevad marjaletid. Kasuta võimalust ja täienda oma C-vitamiini varusid värskete maasikate ja mustikatega. C-vitamiini rohkete värskete marjade söömine mõjub hästi nii immuunsüsteemile kui ka meie nahale ja juustele.
Samuti võiks igaüks meist kinni pidada Tervise Arengu Instituudi soovitustest ja tarbida 5 peotäit puu- ja köögivilju päevas. Pidagem aga meeles, et hiliskevadel ja suvel valmivad kohalikud viljad on oma vitamiinisisalduselt aga eriti rikkalikud, sestap on kevad ja suvi ideaalne aeg kõige värske söömiseks.
2. Turguta enda tervist vitamiinikuuriga
Kuigi tervislik toitumine aitab ennetada vitamiinivaegust, siis tõsisema defitsiidi korral pelgalt maasikatest enam ei piisa. Kevadväsimusega võitlemiseks on kaks kõige olulisemat vitamiini D ja C vitamiinid. Eriti oluline kevadisel haiguste perioodil on C-vitamiin. Vitamiin C koos tsingiga toetab immuunsüsteemi normaalset efektiivset toimimist, C-vitamiin aitab vähendada väsimust ja kurnatust ning tsink teotab normaalset kognitiivset talitlust.
Teine oluline vitamiin immuunsüsteemi efektiivseks toimimiseks on kindlasti D-vitamiin. On laialt levinud tõde, et pika pimeda talve järel on enamikel eestlastel D-vitamiini puudus. D3-vitamiin aitab hoida luude ja hammaste tervist normaalsena, aitab kaasa kaltsiumi imendumisele ja ärakasutamisele organismis. Muuhulgas toetab D3-vitamiin ka lihaste normaalset talitlust ja peaks olema iga spordisõbra toidulisandite hulgas.
3. Veeda võimalikult palju aega värskes õhus
Päikesepaisteliste ilmadega tasub oma D-vitamiinivarusid ka õues täiendada. Juba pool tundi värskes õhus liikumist aitab parandada aju verevarustust ja leevendada stressi. Värske õhk aitab kaasa ka paremale unekvaliteedile ja turgutab meie immuunsüsteemi.
4. Ole füüsiliselt aktiivne
Ära unusta end liigutada ka nendel päevadel, kui ilm ei ole kõige parem. Füüsiline aktiivsus ei pea alati tingimata tähendama jooksmist või jalutamist. Proovi treeninguid jõusaalis personaaltreeneri juhendamisel või katseta erinevaid rühmatrenne. Liigutamine on vaimse tervise üks alustalasid ja aitab meil stressirohke perioodiga paremini toime tulla. Siinkohal tuleb mainida, et pole olemas õiget ega valet liikumist. Oluline on see, et iga inimene leiaks endale meelepärase treeningu, mida ta suudab järjepidevalt teha.
5. Võimalusel võta aeg maha ja veeda aega lähedastega
Kui kõik eelnevad punktid on kenasti täidetud ja kevadväsimus kimbutab sellegipoolest, on täiesti asjakohane võtta aeg maha ja enda kehale puhkust anda. Kuigi kevadväsimuse põhjuseks on suures osas vitamiinivaegused on loomulikult suur roll ka meie vaimsel tervisel. Pikk pime aeg ja ärevad uudised on soodne pinnas stressiks ja kuigi regulaarne liigutamine ja tervislik toit aitavad meil stressiga paremini toime tulla on aeg-ajalt vaja ka lihtsalt aeg maha võtta ja veeta aega enda lähedastega.
Cätlyn Toomere
Personaaltreeneri ametis kohtuvad Cätlyni kaks suurimat kirge- jõusaalitreeningud ning inimeste aitamine. Cätlyn usub, et teadlik treening ning toitumine võiks olla osa iga inimese elustiilist ja seetõttu annab ta endast kõik, et oma teadmisi klientidega jagada. Aktiivne elustiil mängib väga suurt rolli ka hea vaimse tervise juures, kuid teekond selleni ei pruugi olla sirgjooneline. Unistuste täitumiseni viivad kindel plaan ning järjepidev töö – tule treeni koos Cätlyniga ja tee oma eesmärgid teoks!
Telefon: +372 5302 5710
E-post: catlyn.toomere@myfitness.ee