MyFitness

Ironman 70.3, tuntud ka kui poolik Ironman, on võistlus, mis koosneb 1,9km ujumisest, 90km rattasõidust ja 21,1km jooksust. Kuigi kogu võistlus tervikuna on füüsiliselt ja vaimselt väljakutsuv, võib paljudele osalejatele just ujumine olla kõige suurem väljakutse. 

Ironmanil toimub ujumine tavaliselt avavees ning kindlasti erineb see oluliselt basseinis ujumisest. Basseinis on lihtne püsida rajal, kuid avavees on vaja jälgida orientiiri ning hoida suunda. Temperatuuri kõikumised, lainetus ning ujumine koos teiste võistlejatega nõuab head taktikat ja ettevalmistust.  Uurisime meie tublidelt osalejatelt, kuidas on neil siiani ujumistreeningud läinud ning lisaks leiad postitusest asjalikud näpunäited avavees ujumiseks.

Individuaalarvestuses esindavad MyFitnessi Ironman 70.3 võistlusel meie rühma- ja personaaltreenerid Maigi Vändre, Raivo Nõmm, Pavel Borovkov ning MyFitness Rocca al Mare juhataja Anastasia Jevdokimova 

Maigi, Sina osaled tänavu juba teist korda Ironman 70.3 võistlusel. Kuidas on su ettevalmistus siiani läinud?  

Ujumine on läinud päris kenasti, sest ülikoolis on olnud vaja ujumisele rohkem rõhku panna. Seega tasapisi olen edasi kulgemas, parandades ja järgides rohkem tehnikat ja hingamist. Hetkel olen jõudnud ainult korra avavette ja basseinis rohkem aega veetnud.

Eks basseinis ju kindlasti hea mugav ujuda, aga avavees on põnevam ja vaheldusrikkam – aeg läheb ka palju kiiremini. Kuna eelmisel aastal ujusin terve distantsi konna tehnikaga, siis sel korral keskendun treeningutel rohkem kroolile.

Anastasia, Sina osaled samuti juba mitmenda korda antud võistlusel. Millele oled keskendunud ettevalmistuse käigus? 

Peamine fookus on vastupidavuse arendamisel. Ujumise distants on lühike, aga võtab palju energiat. Ees ootamas veel 90 km ratast ja 21 km jooksmist, ehk eesmärk on ujuda hea tempoga, sirgelt ja efektiivselt, et jõudu jaguks veel järgmisteks etappideks.

Avavee ujumine on ka natuke raskem, kuna seal tuleb toime tulla lainete, vetikate ja tuulega mida basseinis ei ole.

Raivo, millised näevad Su ujumistreeningud välja? Kas eelistad ujuda rohkem avavees või basseinis? 

Ujumine on läinud plaanipäraselt, ujumistreeninguid teen 2x nädalas ja avavees. Tavaliselt teen enne ca 50 min jooksu ette. Ujumisel keskendun eelkõige tehnikale ja heale rütmile, samuti üritan ikka 2km ära ujuda. Isiklikult eelistan rohkem avavees ujumist. Avavee ujumine on ka natuke raskem, kuna seal tuleb toime tulla lainete, vetikate ja tuulega mida basseinis ei ole. Võistlus toimub samuti avavees ning aeg läheb ka minu arvates natuke kiiremini.

Suurt rõhku pööran efektiivsele ujumisele, et vees libisemine oleks hea, hingamine õige ja jalgade töö optimaalne.

Pavel, Sina oled meil juba vana kala Ironmanil. Kuidas treeningutega edeneb? 

Hetkel teen ma kaks ujumistreeningut nädalas kestusega 45 minutit. Kuni juunini ujusin basseinis, aga hetke seisuga toimuvad kõik treeningud avavees. Kuna avaveeujumisel on omad eripärad, siis eesmärk ongi keha harjutada nendega järk-järgult. Suurt rõhku pööran efektiivsele ujumisele, et vees libisemine oleks hea, hingamine õige ja jalgade töö optimaalne. Võistlusel on eesmärk hästi ujuda, kuid tahan jätta rattasõiduks keha värskeks. Konkreetset aega sihtima ei lähe.

 Meeskondlikus arvestuses saame rajal näha MyFitnessi ujumistreenerit Lauri Pakkast ja personaaltreenerit Laura-Lotte Varvast 

Lauri, Sinu puhul saab öelda, et ujumine on sul veres. Juba 15 aastat oled juhendanud teisi treeningutel. Kuidas Su enda treeningud on möödunud? 

Praegu on suurem rõhk olnud jooksmisel, kuid käin ka avavees ujumas mõned korrad nädalas. Edasi läheb suurem rõhk ujumisele. Treeningute käigus keskendun vastupidavusele ja kiirusele, et etteseatud eesmärk täidetud saaks. Avavees ujumist ma naudin. See on minu jaoks põnevam ja looduses ujumine on lihtsalt ilus. Erinevates, ilusates avaveekogudes ujumine annab mõnusat energiat.

Laura-Lotte, Sinul on 12 aastat kogemust võistlustasemel ujumisega ning Ironman 70.3 võistlusel osaled samuti mitmendat korda meeskondlikus arvestuses. Kas oled avaveeujumisega sõbraks saanud? 

Ma eelistan isiklikult basseinis ujumist. Kuna olin nooruses ujuja, on basseinis tegemist koduse keskkonnaga. Ma pole ka suurim vetikate ning kalade fänn, mistõttu kaalub basseini selge vesi Eesti veekogud igal juhul üle.

Samuti on mul varasemalt probleeme olnud avavees trajektoori hoidmisega, see vajab veel ka sel aastal harjutamist, et mitte liigseid meetreid lisaks ujuda ja distants võimalikult kiirelt läbida.

 

 


NÄPUNÄITED JA SOOVITUSED AVAVEES UJUMISEKS: 

  • Esimesed treeningud avavees tee kellegiga koos, et oleks julgem tunne. 
  • Turvalisuse tagamiseks kasuta avavee ujumispoid, et oleksid teistele nähtav. Poi on ka hea abivahend, et korra hinge tõmmata, kui treeningute käigus midagi nihu peaks minema. 
  • Osta endale korralik kalipso, mis istub sul seljas mugavalt. Kindlasti käi eelnevalt erinevaid kalipsosid proovimas ning veendu, et see ei oleks paksem, kui 5mm. 
  • Avavees ujumist alusta võimalikult varakult ning uju iga ilmaga. Iial ei tea, mis ilm võistlustel sind ootamas on. 
  • Harjuta avavees trajektoori hoidmist ning jälgi orientiiri, et rajalt väga kõrvale ei kalduks. 
  • Enne võistlust osale kindlasti mõnel Triatlonisarja etapil, et saaksid harjutada teistega koos ujumist. Triatlonisarja etappide kohta leiad lisainfot siit Triatlonisari. Järgmised Triatlonisarja etapid toimuvad juba 27.juuli Otepääl ja 10.august Maardus!

Kõik vajaliku ujumistreeninguteks leiad Sportland Eesti kauplustest. Valikust leiad avavees ujumiseks mõeldud kalipsod, triatlonikombed ja erinevad treeningvahendid, et oma treeningud uuele tasemele viia.  


Soovime oma tiimidele ja individuaalosalejatele kerget libisemist vees, tugevaid tõmbeid ja suurt kopsumahtu treeningutel! Vaikselt võib päevi lugema hakata, sest Ironman 70.3 toimub juba 25.augustil Tallinnas! 

Sulge

MyFitness uudiskiri

Liitu MyFitnessi uudiskirjaga ja oled alati kursis meie uuemate treeningute, klubi uudiste ja koostööpartnerite heade pakkumistega!

 

*Luban AS´il My Fitness mulle saadetavates e-kirjades kasutada jälgimispiksleid allolevatel eesmärkidel:
1. Kvantitatiivse info kogumise analüütilisel eesmärgil, hindamaks millise sisuga e-kirjad inimesi huvitavad, et vastavalt sellele kujundada e-kirjade sisu.
2. Kinnitamaks e-kirja kättesaamist, tõendamaks võimaliku vaidluse korral, kas isik on e-kirjas sisalduva info kätte saanud või mitte.

Tutvu meie privaatsusteatega.

Sulge

Logi sisse

Ei ole veel liige? Liitu!

Unustasid salasõna?