Miks ma YouTube vaatamise asemel raha MyFitnessi tassin? Kaisa ja Siimu lugu.
Kuidas leidsin tee personaaltreeneri juurde?
Tekst: Kaisa Paluoja
Minu tee personaaltreeneri juurde oli konarlik ja umbusklik. SuperSiimust kuulsin oma endise elukaaslase käest, kuigi püüdsin teda alguses veenda, et mis ta sinna Siimu juurde paari soti eest ronib, ostku parem mulle midagi. Kuid siis sattusin ise Siimu trenni ja sealt sujuvalt edasi juba personaaltrenni. Nüüd seletan teistele, et miks ma YouTube vaatamise asemel raha tassin MyFitnessi. A vot maksangi selle eest, et saada personaalset tunnustust ja järelvalvet oma füüsilise progressi osas. Füüsiliste võimete osas on meil vahel erimeelsusi, sest lõppude lõpuks pole ma mingi wonder woman, kuid tegelikult selgub, et ikka olen küll. Personaaltrennid on andnud kõvasti usku iseendasse juurde ja kahjuks ka julma fakti kinnituse, et kullake, vaata, mis sa suhu topid endale. See, et ma 70kg kükke teen, ei tee mitte kõhnaks vaid tugevaks. Poleks arvanud, et trenni tegemine võib nii lõbus ja huvitav olla. Ja ma olen tänulik, et ma olen oma lähedaste ringi saanud juurde väga ägeda inimese.
Siimu lugu Kaisast
Tekst: Siim Tõemets
Ma kohtusin Kaisaga TRX ja ringtreeningutes ning tema tolleaegne elukaaslane käis minu juures juba personaaltreeningus. Enne meie kohtumist tegeles Kaisa asthanga joogaga. Personaaltreeningute alguses klappis meil koheselt väga hästi, ma sain aru mida ta minult ootab ning tema mõistis minu õpetussõnu. Kõik juhendid omandas ta väga kiirelt, oli näha et peale tulnud informatsioon kinnitus kahe kõrva vahele. Ta oli uudishimulik ja siiani uurib alati lisaks, et tõsta ka enda teadliku treenitust.
Aja möödudes toimus tugev füüsiline areng nii vastupidavuse kui ka jõunäitajate näol. Samuti on igapäeva elus rohkem energiat ning enesekindlam hoiak. Oleme treeningutes väga mitmekülgsed ning sain alati temaga proovida ja katsetada uusi harjutusi, mille peale olin tulnud. Nüüdseks võib öelda, et toimunud on elustiili muutus. Kaisast on saanud tõeline spordisõber, kes on viimase aasta jooksul läbinud sellised spordiüritused nagu Viimsi poolmaraton, maastiku maraton, Trailhunt vooremäe 1000, Lume Ilves, MyFitnessi Crosstrainingu võistlused, Rakvere ööjooks ning lisaks kõigele on ta suureks hobiks matkamine.
Kaisat motiveerib treeningutes peamiselt mängulisus ja liikuvusharjutused. Kõige paremad sooritused tulevad välja siis kui ta ise ei saa arugi, et suurt tööd teeb. Ühtlasi ka teadmine, et reie esiosa moodustav lihastekompleks nimega reie nelipea lihased väga suurt töökoormust ei saa, sest just see lihasgrupp kipub tal kõige kiiremini ära väsima.
Kaisa on leidnud endas ka tõelise ande, nimelt hakkab ta vahel rääkima prantsuse keeles. Viimase oskusest polnud tal õrna aimugi kuid kui harjutust sooritades läheb tõeliselt raskeks kipuvad välja tulema prantsuskeelest tulenevad sõnad näiteks nagu „oui”. Meie ühiseks lemmikuks nimetajaks treeningutes kipuvad olema harjutused oma keharaskusega, mis tavaliselt sisaldavad endas ka liikumiselementi. Samuti võimleme palju, tõstame raskusi ning treenime vabaraskustega.
Nipid treenimiseks kiire ja tiheda graafiku puhul
Läbi aegade kõige kiiremal ajastul, mil tehnoloogia areneb kui erakondade liikmete kuritegude register, võib tõesti olla raske leida aega regulaarseks treenimiseks. Kui sa oled tervema elustiili algus teel ning siiani on peas mõlkunud kõigest mõte sellest, siis soovitan hakata pisematest otsustest peale. Tuleks läbi mõelda kuidas suurendada enda igapäevast aktiivsust ilma olulist ajakulu kaotamata, näiteks: lifti asemel trepist minnes, bussi või auto asemel lühemad otsad jala või rattaga ette võtta, istumise asemel vahepeal seista, õhtuti käia jalutamas/ujumas jne.
Siinkohal tuleb mõista, et ei ole õiget ega valet, tähtis on üldine aktiivsus. Samuti julgustan loovutama igapäevaselt 10-15 minutit, et võimelda või treenida oma keharaskusega kas või koduselt. Hommikul voodis lebamise või õhtul diivanil pikutamise asemel ennast lühiajaliselt ent regulaarselt liigutades tulevad juba esimesed muutused ilmsiks. Tihti võib treeningmotivatsioon jääda selle taha, et ei osata ega taheta üksi sportimisega alustada. Sellisel juhul soovitan- alustage kaksi! Tee väljakutse ükskõik kellele oma lähedastest, kel võiks esineda sarnane soov, olla homme juba parem versioon iseendast. Olgu see küünartoenglamangu väljakutse, jooksmisega seonduv või miski muu aktiivne tegevus, mis teid mõlemaid kõnetab.
MyFitnessi klubides soovitan ära kasutada ringtreeninguid. Sealse treeningu ülesehitus hõlmab kogu keha treenimist, mille jooksul põletatakse rasva osakaalu ning kasvatatakse lihasmassi osakaalu. Samuti saad sa enesekindlust jõusaalis omapäi tegutsemiseks ning õpid ära õige harjutuste sooritustehnika. Kuna inimesi on tavaliselt kuni 12 ühes ringtreeningus, jõuab personaaltreener pöörata ka eraldi tähelepanu just sinule. Lisaks saad alati uurida, mis lihaseid harjutus töösse kaasab. Nii tekib aja möödudes sulle eraldi harjutuste arsenal, mille tehnika oled omandanud ning mida saad käia ka iseseisvalt endale sobival ajal jõusaalis tegemas.
Siit ka minu järgmine nõuanne, tee harjutusi mis kaasavad palju lihasgrupe ühte liigutusse. Masinatel treenides isoleerime me tihti ühe kindla lihasgruppi, kus heal juhul esineb ka teine kaasatöötav lihasgrupp. Kuid kiire elutempo juures tuleks sooritada harjutusi, mis kaasavad endasse palju rohkem lihaseid, et lihastöö efektiivsus oleks suurem, selline harjutus on näiteks kükk.
Tuleb meeles pidada, et igasugune jätkusuutlik progress saavutatakse läbi järjepidevuse. Ei tasu otsida kiireid lahendusi, mis lubavad suuri muutusi. Ei ole ühtegi vibreerivat liblikat, mille kõhule paigaldamise tagajärjel saame me endale ka kõige suuremast kõhukotist kuus lihaselist kuubikut kõhule. Niisamuti ei tasu uskuda supersööke, mis tõotavad et Ott Kiivika biitseps ei tundugi enam kui Ameerika Unistus tänu nende toodetele. Igal juhul on mõistlikum igapäevaselt 10-15 minutit treenida, kui nädalas korra 3 tundi.