Personaaltreenering tütrega – uued oskused ja teadmised jõusaalist!
Sooviksid alustada treeningutega jõusaalis, kuid pole päris kindel, kuidas kõiki neid treeningseadmeid kasutada? Paljusi uusi treenijaid võib jõusaali astudes tabada segadus, millest täpselt alustama peaks ja kuidas kiirelt jõusaaliga sõbraks saada? Siin tõttab appi personaaltreener, kes aitab Sul rahulikult teha tutvust treeningutega jõusaalis, et tunneksid seal end üha kodusemalt! Oma loo treeningutega alustamisest räägivad meile personaaltreener Laura-Liza ja tema klient Piret, kes tuli treeningtarkuseid koguma koos tütrega!
Kuidas leidsid tee personaaltreeneri juurde?
Varasemalt olen käinud grupi personaaltreeningus, kuid mõistetavalt tuleb seal treeneri tähelepanu jagada teiste treenitavatega. Nüüd tekkis tahtmine teha põhjalikumat tutvust just masinatega ja vabaraskustega ning personaaltreening oli selleks suurepärane võimalus. Kuna ka minu tütar hakkas huvi tundma MyFitnessi treeningute vastu, siis otsustasimegi koos võtta 3x personaaltreeningute paketi, et endale jõusaalikasutuse põhitõed selgeks teha.
Millised olid Sinu eelnevad hirmud ja eelarvamused seoses personaalitreeninguga?
Eelkõige pelgasin jõusaali üksi minemist, kuna mul puudusid teadmised ja oskused treeningseadmetega toimetamiseks. Masinaid ja treeningvahendeid on väga palju ning mulle tundus kogu jõusaalitreening segadusttekitav. Kindlasti ongi nii, et iga uue asjaga tuleb teha tutvust ning parim võimalus selleks oligi kasutada personaaltreeneri abi. Üksi oleks kindlasti läinud kordades kauem aega ning ilmselt oleks siis ka vigastused olnud kergemad tulema. Personaaltreener tutvustab seadmeid, annab ülevaate nende kasutusest ja kõik sai meil juba esimesel korral palju selgemaks ning loogilisemaks jõusaalis käimise osas. Treener oli väga sõbralik, julgustav ja toetav ning kindlasti ei ole vaja mitte mingeid eelteadmiseid, et personaaltreeneri juurde minna.
Nimeta kolm asjaolu/mõtet, mida just personaaltreening on Sulle andnud?
- Kvaliteetaeg tütrega! Ma näen, et koos trenni tegemine on tütrele heaks eeskujuks ja annab meile mõlemale võimaluse oma tervise eest hoolitseda. Treeningutel peab pingutama, aga samas on ka lõbus. See on ideaalne ajaveetmise võimalus koos oma pereliikmega, mis on ühtlasi ka tervisele kasulik.
- Treening annab hea enesetunde! Peale tööpäeva on mõnus end liigutada ja saad aru, et keha tõesti vajab seda! Treening peletab vaimset väsimust ja ühtlasi on koheselt ka mõtlemine värskem ning energiat samuti rohkem!
- Uued teadmised ja oskused! Mulle väga meeldib ka see julgus, mida personaaltreening on andnud. Jõusaalis on kohe tunduvalt kindlam käia ning seadmete kasutus on lihtne ja loogiline.
Kellele ja miks võiks personaaltreening enim sobida?
Tegelikult sobib personaaltreening igaühele! Eriti soovitan personaaltreenerit alles treeningutega alustavale inimesele, kuna see annab väga hea sissejuhatuse ja julgustuse treeningute maailma. Tore on see, et personaaltreener parandab harjutuste tehnilisi nüansse ja abistab seadistada masinaid õigesti, aga samas harib ka erinevate põnevate tervisealaste teadmistega, mis on kasulikud kogu eluks. Kindlasti on personaaltreener väga hea distsiplineerija, kuna kokkulepitud aeg tähendab seda, et trenni naljalt minemata ei jäta! Nii saab tekkida meeldiv treeningharjumus, mis jääb püsima.
Milline näeb välja kõige klassikalisem personaaltreening?
Sessiooni alustame soojendusega ning kasutame selleks erinevaid kardioseadmeid ning teeme lisaks soojendusharjutusi. Samuti on rõhk soojendusseeriatel enne harjutusega alustamist. Üldiselt lähtume sellest, et kõik suuremad lihasgrupid saaksid koormatud ning esindatud oleksid erinevat liiki surumised, tõmbed ning 1-2 kompleksset baasharjutust, millele keskendume treeningu alguses rohkem.
Treeningkava ülesehitus – treenite koos või iseseisvalt? Miks taoline lähenemine?
Esimesed sessioonid olid meil alati üheskoos, aga kuna Piret ja tema tütar haaravad tehnikat hästi, siis leppisime kokku, et nad treenivad enamjaolt iseseisvalt ning teatud aja tagant kohtume uuesti, et vaadata üle progress ja uuendada treeningkava.
Nimeta mõni naljakas või ebatavaline seik seoses personaaltreeninguga?
Meenub olukord, kus Piret soovis tutvuda kerelihaste treenimiseks mõeldud pingiga ning päev varem olid nad tütrega kukalt süganud, et kuidas antud pingil olema peaks – kas kõhuli või selili? Igatahes olid nad selle pingiga seal omajagu maadelnud ning ise ka naersid, kui lõpuks said aru, et alguses sai sinna omapäi täiesti valepidi ronitud. Tagantjärele sai meil sellega palju nalja ning treeningul vaatasime järgi, kuidas pinki õigesti kasutada. See illustreerib hästi personaaltreeneri kasulikkust jõusaalis!
3 soovitust inimestele, kes kardavad jõusaali või personaaltreeneri juurde tulla?
- Personaaltreenerit ei pea kartma! Oleme toetavad, motiveerivad ning lähtume Sinu vajadustest. Ennekõike soovime leida just Sinule sobivaima treeningmeetodi, plaani ja harjutused. Personaaltreeningusse võid tulla ka koos sõbraga või pereliikmega!
- Uued teadmised ja iseseisvus treeningsaalis! Personaaltreeneriga koostöö annab sulle juurde väga palju teadmisi ning samuti muudab su jõusaalis iseseisvamaks. Kui praegu käid jõusaalis vaid mingeid kindlaid harjutusi tegemas, mis on Sulle tuttavad, kuid sooviksid oma harjutusvara täiendada, siis personaaltreeningus saad seda kindlasti teha. Alati ei pea aga personaaltreeningule tulema ka üüratult suure eesmärgiga saada paremasse vormi. Personaaltreeningus võib käia ka lihtsalt selleks, et hoida head treeningrutiini, püsida oma kehalise aktiivsusega rajal või täpsustada mõnda Sinule olulist või arusaamatuks jäänud küsimust seoses jõusaalitreeninguga.
- Treeningutega alustamine on lihtsam! Kui pelgad jõusaali tulla, sest Sa ei ole päris kindel kuidas seal orienteeruda või millest alustada, siis soovitan Sul julgelt ühendust võtta personaaltreeneriga. Üks hea võimalus on külastada ka jõusaalis toimuvaid StrongBody treeninguid, mida viivad läbi MyFitnessi rühma-ja personaaltreenerid. Nendel treeningutel sooritatakse erinevaid jõusaalis tehtavaid baasharjutusi ning seal trennis on võimalus samuti saada treeneri hea pilgu all mõnus koormus, tehnilisi nippe ja nõuandeid ning lisatäiendust harjutusvara näol.
Laura-Liza Sööt
Laura-Liza on tegelenud jõusaalitreeningutega viimased 5 aastat. Selle aja jooksul on ta osalenud FAF Personaaltreenerite koolitusel ning läbinud TRX rühmatreenerite koolituse. Lisaks täiendab ta end pidevalt erialastel koolitustel. Oma treeningutes keskendub ta korrektsele sooritustehnikale,mitmekülgsusele ning individuaalsele lähenemisele. Laura-Liza usub,et parimad tulemused on saavutatavad just siis kui omavahel on kombineeritud teadlik treening ning tervislik toitumine.
E-post: lauraliza.soot@myfitness.ee