Vigastustest vabaks personaaltreeneriga: Riinu treeningteekond Rauliga
Kuidas leidsid tee personaaltreeneri juurde?
Mul on varjasest teismeeast olnud probleeme põlvede ja seljaga, tol ajal ei saanud ma õiget abi. Mu sportlik eluviis ilmselt aitas veidi, kuid täiskasvanuikka jõudes olid mul ikkagi kroonilised seljavalud ning ka probleemid põlvedega. Valu muutus vahel üsna väljakannatamatuks. Eks lisaks kasvueas tekkinud probleemidele oli ka vigastusi, mis jätsid oma jälje. Esialgu leidsin endale füsioterapeudi, kes aitas mul suurtest lihaspingetest jagu saada ning stabiliseeris liigeste ja sidemete seisundit. Seejärel andis füsioterapeut soovituse hakat jõutrenne tegema, et keha tugevdada. Olles küll tegelenud erinevate spordialadega, ei olnud mul ikkagi korralikku kogemust üldfüüsilise treeninguga. Kuna ma kindlasti ei tahtnud saada uusi vigastusi, otsustasin alustada jõutrenne personaaltreeneriga, kes jälgiks mu tehnikat ja soovitaks just mulle sobivaid harjutusi.
Millised olid Sinu eelnevad hirmud ja eelarvamused seoses personaalitreeninguga?
Ma ei mäleta, et mul oleks eelarvamusi olnud. Igas valdkonnas on erinevaid inimesi ja tuleb lihtsalt endale sobivad üles leida. Tahtsin kindlasti, et treener oleks piisavate kogemuste ja teadmistega, et arvestada treeningutel minu individuaalseid vajadusi. Seetõttu täitsin ära spordiklubi kodulehel oleva ankeedi, kus kirjeldasin oma soove ja vajadusi ning lootsin, et mulle soovitatakse sobivat treenerit. Nii ka läks! Veel mõtlesin, kas treener ikka pakub mulle piisavalt väljakutset harjutustega, samas mind üle piiri lükkamata. Pean ütlema, et trennide tasakaal on väga hea olnud. Vastavalt vajadusele paneb treener mind rohkem pingutama või just hoopis rahulikumalt võtma.
Nimeta kolm asjaolu/mõtet, mida just personaaltreening on Sulle andnud?
Kolm põhilist asja, mida personaaltreener mulle annab, on motivatsioon, teadmised ja turvalisus. Ma arvan, et olen ise pigem hästi motiveeritud trenni tegema, kuna mulle väga meeldib füüsiline koormus. See tekitab minus hea tunde ja parema une. Siiski on treeneriga koos palju parem rütmi hoida. Ootan väga meie ühiseid treeninguid. Iseseisvaid trenne on ka palju lihtsam teha, sest treeningkavade pagas kasvab pidevalt ja saan treenerilt head nõu, kuidas näiteks reiside ajal väga lihtsate vahenditega tõhusad trennid tehtud saab. Mulle meeldib ka, et treener oskab selgitada, miks tuleb harjutust just sellise tehnikaga teha ning milleks miski vajalik on. Kuigi olen ise meditsiini taustaga ja spordiga tegelenud, saan treenerilt palju uusi teadmisi, mis annavad trenne tehes suurema turvatunde. Julgen pingutada kartmata uut vigastust ning kui kusagilt hakkab midagi tunda andma, on treeneril tavaliselt lahendus, kuidas lihasest pinge välja saab ja mida teha, et edaspidi sellist olukorda vältida.
Kellele ja miks võiks personaaltreening enim sobida?
Personaaltreening sobib kõigile! Eriti soovitaksin ma seda algajatele, inimestele, kellel on raske ennast ise motiveerida ning kellel on individuaalsed iseärasused (vigastused, anatoomilised eripärad). Personaaltreener pakub individuaalset lähenemist, mida rühmatrennis on raske saada, ja teadmisi, kuidas trenniga ennast tõesti tugevamaks muuta, mitte liiga teha. See on ka vaimselt väga kasulik, kui trennid on tulemuslikud.
Raul, kuidas Sinu klient Sinu juurde trenni tuli? Kirjelda pikemalt teievahelist koostööd ja selle algust.
Sain kontakti personaaltreenerite koordinaatorilt, Kadri Paadilt. Seejärel kirjutasin kliendile, tutvustasin ennast ja pakkusin välja esimese kohtumise aja. Esimesel kohtumisel saime põgusamalt tuttavaks, tutvusin Riinu murede, soovide ja eesmärkidega. Kuna Riinu suunati läbi füsioterapeudi personaaltreeneri juurde, et seljavaevustele leevendust saada, siis peamine eesmärk oli keskenduda selja koormustaluvuse parendamisele. Kuna keha on aga tervik, siis loomulikult alustasime kogu keha tugevdamisega. Alustasime sobilike harjutuste leidmisega ja harjutuste sooritustehnika õppimisega. Riinu on väga töökas ja järjepidev, ta õpib lennult ja soovib pingutada, et paremate tulemusteni jõuda. Leidsime meeldivad ja sobivad harjutused ning alustasime samm-sammult treeningkoormuste tõstmisega. Tõsiasi on ju see, et ainult läbi pingutusfaasi saame lihaste kõõluste koormustaluvust ja töövõimet parandada. Meeldivate harjutustega mõnusalt pingutades ja keha kuulates treeningkoormusi doseerides saame suurepärase tulemuse. Riinu on väga sportlik inimene ja oskab pingutada. Selline klient on igale personaaltreenerile kingitus. Temaga on väga meeldiv koostööd teha. Riinuga on ka niisama hea vestelda, me räägime treeningute ajal ka elust, olust. Meil ei ole kunagi igav, meie treeningud on sisult mitmekesised ja produktiivsed.
Milline näeb välja teie kõige klassikalisem personaaltreening?
Iga personaaltreeningu alguses esitan Riinule ja igale teisele oma kliendile järgnevad küsimused:
- Kas sa oled hästi maganud?
- Kas oled täna kenasti söönud?
Kui vastused on positiivsed, siis saame juba tõhusamalt treeningule keskenduda. Riinu väärtustab uneaega ja toitub tervislikult. Personaaltreening algab meil soojendusega, milleks kasutame aegajalt sõudmist. See meeldib talle ja muidugi seejärel teeme erinevaid võimlemisharjutusi, et valmistada keha ette harjutusteks, mida trennis tegema hakkame. Proovime alati teha treeningu, kus kogu keha saaks mõnusa koormuse. Hoolitseme selle eest, et igas trennis saaks tehtud viis põhiliigutust: kükitame, tõstame, surume, tõmbame ja tassime. See ei tähenda loomulikult seda, et me igas treeningus kükime kangiga, surume kangi pingil ja teeme jõutõmmet – seda kindlasti mitte. Harjutuste ja liigutuste erinevaid variatsioone on nii palju. Esmalt lähtume sellest, et harjutused oleksid just Riinule sobilikud ehk meeldivuspõhised. Riinuga on lihtne, sest talle meeldivad peaaegu kõik harjutused. Trenni lõppu lisan midagi lõbusat, näiteks harjutused köitega, TRX-ga või topispalli visked. Riinule meeldib, kui teeme harjutusi ringtreeningu süsteemis. Teen mitmeid harjutusi Riinu ja teiste klientidega kaasa: see motiveerib kliente ja loob lõbusama, töisema õhkkonna.
Treeningkava ülesseehitus – treenite koos või iseseisvalt? Miks taoline lähenemine?
Treenime nädalas korra koos. Ühes ringis on üldjuhul kaks kuni kolm harjutust, näiteks lõuatõmme ja vertikaalne surumine kangiga. Ühe harjutuse juures tõmmatakse ennast vertikaalselt ülesse ja teise harjutuse puhul hoopis surutakse raskust vertikaalselt ülesse. Teine variant on horisontaalne tõmme ja horisontaalne surumine – sobivad kenasti paariliseks. Üldine süsteem on selline, et kui kahest harjutusest koosnev ring on tehtud, järgneb paus ja seejärel uus ring. Samas aga harjutused nagu kangiga kükk või erinevad jõutõmbed teeme eraldi harjutustena ja igale seeriale järgneb paus. Koormuste valik on selline, et seeria lõpus jõuaksime pingutusfaasi, sest ainult nii saame tasapisi koormustaluvust ja jõudu parandada. Treeningkava on loominguline ja täpselt selline, nagu keha sel päeval soovib ja lubab. Lähtume sellest, mida on Riinu teinud eelnevatel päevadel, kuidas ta ennast tunneb ja mida meeldiks sel päeval teha. Seejärel vaatan mina oma harjutustelaeka üle ja pakun välja mõned variandid. Puhkepauside pikkus sõltub ka sellest, kuidas enesetunne on ja loomulikult kasutame taastumise monitooringuks pulsikella. Riinu iseseisvateks treeninguteks annan juhised peale meie personaaltreeningu lõppu. Kavade koostamisel lähtume meeldivus- ja vajaduspõhisusest, ainult nii saame olla jätkusuutlikud.
Nimeta mõni naljakas või ebatavaline seik seoses personaaltreeninguga.
Lõbusaid vestlusteemasid jätkub meil igasse treeningusse. Ebatavaliselt imeline on see, et Riinu teeb täpselt nii palju kordusi, kui treener ütleb. Riinu teeb alati kõik ära nagu Chuck Norris!
3 soovitust inimestele, kes kardavad jõusaali või personaaltreeneri juurde tulla?
Ära karda, sest..
- Personaaltreener on Sinu kõige parem sõber. Ta ei kritiseeri Sind, vaid on Sulle toeks.
- Personaaltreener annab Sulle enesekindluse ja teadlikkuse, kuidas jõusaalis treenida.
- Personaaltreener õpetab kasutama tööriistu, millega saad imesid korda saata, kui Sa vaid seda tahad.
Raul Köster, personaaltreener ja manuaalterapeut
Raul on tegelenud üle 35 aasta väga erinevate spordialadega. Ta on 9-kordne Eesti meister jõutõstmises, 2003. aasta absoluutne Eesti meister ja saavutas 2002. aastal Euroopa meistrivõistlustel VI koha. Treener omab Gluckerkollegi rahvusvahelist personaaltreeneri kutsetunnistust (Saksamaa).
Lisaks on Raulil läbitud täiendkoolitus füsioteraapias (Tartu Ülikool), Kutseõpetaja V tase (Tallinna Ülikool), Spordimassaažiterapeut VI tase (M. I. Massaažiakadeemia), Toitumisnõustaja (Tervisekool). Talvel on treeneri lemmikspordiala suusatamine ja suvel jooksmine: ta on jooksnud ja suusatanud kokku pea 100 maratoni. Rikkalikud praktilised ja teoreetilised teadmised lubavad Raulil oma töös imesid korda saata. Austus, lugupidamine, armastus, hoolivus, terviseliikumine ja hea huumor on Rauli elu alustalad.
Kui soovid oma teekonnale värsket starti või hoopis klassikalist- või spordimassaaži, võta julgelt Rauliga ühendust e-maili teel raul.koster@myfitness.ee
Algus on vaid ühe sammu kaugusel!