MyFitness

Viis treeningu-ja toitumisalast nippi, millest mulle väga palju kasu on olnud!

Kirjutas: Kadri Paat, MyFitnessi jõusaali ja personaaltreeningute juht

  1. Esmalt puhka end välja!

Paljud teadusuuringud näitavad, et hea ja piisav uni on üks esmatähtsaid faktoreid kehakaalu alandamisel/säilitamisel ja ühtlasi ka sportliku sooritusvõime parandamisel. Ühtlasi on sinu kehale vajalike unetundide arv seotud ka stressiga ja depressiooniga. Kui keha ei saa piisavalt puhkust une näol, siis on ka oluliselt raskem kaalu langetada või head vormi säilitada. Kindlasti on nii mõnigi meist kogenud, mis tunne on olla, kui oleme saanud liiga vähe magada. Kui selline muster aga korduma jääb, siis pole sugugi palju aega vaja, et tajuksime juba vähese une negatiivset mõju meie kehale.  Samuti väheneb keskendumisvõime, mis alandab otsuste tegemise võimekust ja vaimset pingutusvõimet. Keskmiselt vajab täiskasvanu ööpäevas 6-10 tundi und olenevalt indiviidist.

  1. Kui ise endale treenimiseks aega ei võta, siis keegi teine seda sulle pakkuma ei tule.

Sinu treeningu aeg on oluline! Loe esimest lauset kaks korda veel. Pane endale märkmikusse enda aeg, mil tegeled enda lemmiktreeninguga või kehalist aktiivsust nõudva hobiga. Kui alles alustad treenimisega, siis piisab 30st minutist „Minu aeg“ sektsioonist kalendris 2-3 korda nädalas. Väärtusta seda aega ning tea, et see on kõige kallim aeg! Just siis tegeled reaalselt enda pikemasse eluikka investeerimisega ning ennetad enda haigestumisvõimalust sadadesse haigustesse vanemas eas.  Mõeldes nendele aspektidele, võiks isegi seda aega suts pikendada, eks!? 😊

  1. Söö rohkem toitu, mis on päris!

Kiire elutempo juures tekib olukord, kus mõni lõuna või hommikusöök jääb vahele või ei jõua piisavalt toitu ette valmistada. Nii võib tekkida ootamatuid näljasööste, kus krabame esimese ettejuhtuva piruka või koogi järele. Kõiki toite võib süüa ning ka koogid ja pirukad võivad täiesti vabalt meie menüü osad olla.  Küll aga ei tasu lasta enda menüül muutuda ühekülgseks ning ümbritseda end vaid kaloririkastest toitudest, milles vähe proteiini, kiudaineid ja vitamiine ning mineraalaineid. Hea enesetunde nimel hoolitse, et sinu menüüs oleks soovitatud proteiini ja süsivesikute ning rasvade osakaal. Tihtipeale kipub kiire elutempo juures just proteiini ja kiudainete  osakaal menüüs olema liiga väike ning rasvade ja süsivesikute osakaal kõrge. Viimased aga ei aita väga hästi kaasa täiskõhutunde säilimisele ning samas on „hea tee“ kaalunumbri tõusule, kuna „kiiresti kättesaadav toit“ on tihtipeale just kaloririkas toit ning seejuures ei täida pikemaks ajaks meie kõhtu.

  1. Hea treening on see, mille sa põhjusega ära tegid või põhjusega ära jätsid!

Kas peaksin tegema jala-ja ülakeha päevi? Kas peaksin tegema rohkem jooksutrenne? Kui mulle ei meeldi kükke teha, kas siis võin teha jalapressi? Olen mõelnud ja ühtlasi saanud treeningute kohta sadu küsimusi just selles osas, et milline see ÕIGE treening siis on. Kõige parem treening on see, mille tegemise või ärajätmise põhjust sa tead. Näiteks:

  • Ma teen progresseeruvat jõutreeningut, sest ma tahan enda jõunäitajaid parandada!“
  • „Ma käin jooksmas, sest see on minu jaoks parim moodus stressist vabaneda!“
  • „Ma tõstan raskuseid, sest nii püsib keha ka vanemas eas suurepärases vormis!

Samuti on oluline osata ka teada põhjust, miks treening ära jätta:

  • „Ma ei lähe täna trenni, sest ma ei maganud eile öösel ja pigem puhkan end välja.“
  • „Ma ei lähe täna trenni, sest ma tunnen end haigena.“

Seega-alati tea, miks sa mingit tüüpi treeningut teed. Kui aga ei ole päris kindel, siis kindlasti küsi abi personaaltreenerilt ja selgita välja parim põhjus ja vajadus just enda jaoks.

Kadri Paat, MyFitnessi jõusaali ja personaaltreeningute juht

  1. Muretse vähem

Oled nädal aega mõnusalt enda igapäevast kaloraaži ja toitumist jälginud, kuid sõbranna sünnipäeval sõid üksi ära kausitäie krõpse? Teistel külalistel on muidugi kurb meel, et kõik krõpsud üksi ära sõid, aga järgmine päev on neil sellest juba üsna ükskõik. Sama võiksid mõelda ka enda toitumise osas. Jätka sealt, kus pooleli jäid ning sinu toitumisele suures plaanis ei oma see mingit suurt efekti. Ära lase ühel kaloririkkal einel enda mitmekülgset ja kehale vajaliku kaloraažiga menüüd täielikult luhta keerata. Mõtle suuremale pildile- näiteks, milline sinu ühe kuu toitumine välja näeb? Kui seal tõesti on 10 sünnipäeva, kus alati kausitäie krõpse nahka pistad, siis tuleb ehk teha mõni korrektuur. Sul jäi sõbranna sünnipäeva tõttu ka treening tegemata ning nüüd on treeningplaangi untsus? Muretse vähem. Kui asud jälle tagasi endise plaani juurde ning järjepidevust hoiad,  siis võid kindel olla, et sammud julgelt edu ja paremate tulemuste suunas.

Kehaline aktiivsus ja tervislik toitumine võiksid olla nagu parimad sõbrad ja perekond-nad on alati meie elus väga olulisel kohal, kuid on täiesti normaalne, et  tuleb ette olukordi, kus ei õnnestu nendega kokku saada. Küll aga ei hülga me neid mõne mittenägemise tõttu iial ning hoiame nendega terve elu soojasid suhteid!

Sulge

MyFitness uudiskiri

Liitu MyFitnessi uudiskirjaga ja oled alati kursis meie uuemate treeningute, klubi uudiste ja koostööpartnerite heade pakkumistega!

 

*Luban AS´il My Fitness mulle saadetavates e-kirjades kasutada jälgimispiksleid allolevatel eesmärkidel:
1. Kvantitatiivse info kogumise analüütilisel eesmärgil, hindamaks millise sisuga e-kirjad inimesi huvitavad, et vastavalt sellele kujundada e-kirjade sisu.
2. Kinnitamaks e-kirja kättesaamist, tõendamaks võimaliku vaidluse korral, kas isik on e-kirjas sisalduva info kätte saanud või mitte.

Tutvu meie privaatsusteatega.

Sulge

Logi sisse

Ei ole veel liige? Liitu!

Unustasid salasõna?